Home Stupnice zachovalosti Zachovalost a kvalita mincí
Zachovalost a kvalita mincí

0 - bezvadná zachovalost (rovněž bankovní jakost): mince v bezvadném stavu, která neprošla oběhem, ale vykazuje drobné stopy manipulace (v ploše drobné, jednotlivé úhozy). U starších mincí již nemusí být zcela zachován lesk nové ražby na velkých plochách apod. Všechny detaily mince musí být dokonale ostré.

1 - výtečná kvalita: mince prošla krátce oběhem. Všechny detaily jsou na ní patrné, ale nejsou již dokonale ostré. Při zkoumání lupou je v ploše vidět již větší množství drobných úhozů.

2 - velmi dobrá kvalita: mince je při pohledu pouhým okem stále dobře čitelná, obraz vcelku zachovalý, drobné detaily, jako např. vlasové linie, ornamenty apod. jsou již setřelé.

3 - dobrá kvalita: mince dlouho obíhala, lze jit však bez problémů určit, stopy oběhu jsou však již velmi výrazné. Detaily nejsou již obvykle vůbec zachovány, otřelé bývají např. i portréty, znaky, některá písmena v opisu.

4 - špatná kvalita: minci lze určit jen s obtížemi. Většina obrazu mince je setřelá, z písma jsou zachovány jen menší zbytky.

5 - velmi špatná kvalita: mince je zcela zničená, otřelá a nečitelná.

Kvalita mince rozhoduje o její ceně. Dva exempláře téže mince v různé zachovalosti mají zcela jinou hodnotu. Např. mince v zachovalosti 0/0 při ceně kolem 2000Kč má v zachovalosti dobré 3/3 cenu např. jen 200Kč (záleží samozřejmě případ od případu). Posoudit dobře a objektivně kvalitu mince není vůbec jednoduché a pravda je taková, že zde vždy hraje roli subjektivní faktor. V našich zemích se ustálilo označování zachovalosti mincí na stupnici od nuly resp. od jedné do pěti (stupeň 5 je nejhorší), přičemž se zvlášť hodnotí líc a zvlášť rub mince a tyto dvě hodnoty se oddělují lomítkem (např. 2/2 nebo 2/3). Někdy se lze setkat i se zápisy jako 1+/1- nebo 1-/1- apod. Znaménko u stupně hodnocení poukazuje na to, že kvalita mince je o něco lepší (+) než uvedený stupeň, ale nedosahuje plně stupně lepšího a nebo o něco horší (-) než uvedený stupeň, přičemž ale kvalita není tak špatná, že by dosahovala stupně horšího. Např. zápisy 3-/3- a 4+/4+ vyjadřují minci v zachovalosti někde mezi 3/3 a 4/4. Při hodnocení zachovalosti mince je třeba posoudit i její hranu. Je to část mince obzvláště náchylná k poškození.

Členění mincí dle kvality

PRF (proof): jedná se o mince z leštěných a speciálně upravených razidel. Tyto mince či medaile jsou raženy pouze ke sběratelským a reprezentativním účelům (ražby pro sběratelské ročníkové a jiné sady, pamětní mince či speciální medaile), nikoliv pro běžný oběh. V hladké ploše mají „Proofky“ zrcadlový lesk, vystouplý reliéf bývá matný, ale lze i různě kombinovat. Tyto mince je možné poškodit již pouhým dotykem, který zanechává na minci skvrny i nepatrné škrábanečky, proto jsou zpravidla uloženy v pouzdrech (etujích) a při manipulaci je zapotřebí minci brát za hrany a nejlépe v numismatických rukavičkách.

RL (ražební lesk): mince v této zachovalosti mají plně zachovalý neporušený lesk nové ražby a i při prohlídce lupou nenesou žádné stopy po poškozeních (drobné úhozy v ploše apod.), která vznikají manipulací s mincemi, případně oxidací atd.. Mince v tomto stavu jsou velmi vzácné, prakticky je takový stav dosažitelný jen u mincí, s nimiž je již od ražby nakládáno zvláštním způsobem (ruční odebírání z razicího stroje). Tyto mince se nerazí na speciálně leštěný střížek, ani nevyžadují leštěné raznice jako mince „proof“. Bývají často označovány jako 0/0, BJ = bankovní jakost či BK = bankovní (běžná) kvalita.

 

Kontakt

Numismatika Šůcha
+420 774 130 384
info@vykupminci.cz




© Numismatika Šůcha 2014, e-mail: info@vykupminci.cz, tel.: +420 774 130 384